Recent Tweets @erenalpbyktpc
Posts I Like
Who I Follow

The Adventures of Priscella, Queen of the desert!

Uğruna zorunlu dönem dersimi bıraktığım Ferhan hocamın Mimarlık Konuları seçmeli dersinde mimarlığı ve kavramları mimarlık dışı gibi görünen(!) medyalar üzerinden inceliyor ve araştırıyoruz. Bu hafta da Priscella filmi üzerinden tema kazıları yaptık.

Daha önceden filmin ismini dahi duymamıştım (zaten konu ve temalara bakarsanız hemen anlayabilirsiniz neden olduğunu) fakat izlediğim günden beri dersi beraber aldığım arkadaşlarım Aybike, İlke, Oğuzhan ve Selin’lre birlikte film aklımızdan çıkmıyor sürekli ondan bahsediyoruz.

Film travesti ve transseksüel (ayrım var mı yok mu o kadar araştırma yaptım kesin veri elde edemedim, ancak veriler genelde olduğu yönündeydi) olan 3 show yıldızının hayatından küçük bir kesit sunuyor önümüze.

Evet dili fazlasıyla argo ancak zaten yaşam tarzlarını ve doğal hallerini o diyaloglar olmasa nasıl tam anlamıyla anlayabilirdik bilemiyorum. Filmden önce onlar hakkında ister istemez oluşan önyargılı tutumunuzu filmdeki ayrımcılık, hakaret ve iğrenç davranışları gördükçe sorgulayacağınızdan eminim. Ama bunları demem çok trajedik bir kurgulanışı olduğunu düşündürmesin. Samimi, eğlence ve mizahı bol bir film sizi bekliyor.

Filmdeki kostümler o kadar dikkat çekici ve ilgi uyandırıcı ki eğer Oscar’ı alamamış olsaydı kesinlikle isyan edebilirdim. Zaten o albeniyi yansıtmak için fotoğraf albümünde sınırları zorlamam da belli olması gerek. Hugo Weaving, Guy Pearce, Terrence Stamp… bu üçlü hakkında ne desem ne övgüler düzsem boş. Hepsi de o kadar gerçekçi, o kadar rolün hakkını vererek ve içine girerek oynuyor ki…

Sahne dünyası üzerinden işlendiği için film müzikal-film niteliği de taşıyor ve kullanılan parçalar insanı gerçekten filme bağımlı hale getiren bir başka etken haline dönüşüyor.http://www.amazon.com/Adventures-Priscilla-Queen-Desert-Soundtrack/dp/B000001DZM Soundtrack listesini buradan bulabilirsiniz.

Şu an filme bir son yazı yazma kuvvetini bile kendimde bulamıyorum çünkü sürekli başka detay ve ayrıntıları anlatmak için sabırsızlanıyorum ama en iyisi filmin her karesini tek tek anlatmadan siz izleyin ;)

Son not: Film müzikal olarak Broadway’de ve Londra’da sergileniyormuş. Şu an New York ve Londra sakinleri benden iyi bir kıskançlık point kazandılar haberleri olsun. http://www.priscillathemusical.com/

  1. otobiyografik posted this